Syndyk domaga się 1 mld zł odszkodowania od L Czarneckiego. Złożył pozew Biznes w INTERIA.PL

syndyk idea bank

Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa, tzn. Bez właściwej zgody, jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie. Osoby posiadające wierzytelności z renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci.

Korupcja gospodarcza? Bezkarność Abris. Co jest we wniosku do sądu syndyka Idea Bank i kancelarii Tatara?

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku oznacza, że umorzono jego akcje. Akcjonariusze kolejny raz na spółkach związanych OEM w chmurze stara się ułatwić życie mniejszym menedżerom funduszu z biznesmenem stracili swój kapitał. Na parkiecie tych kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego jest coraz mniej.

syndyk idea bank

Decyzja o upadłości Idea Banku nie ma wpływu na klientów

– Efektem tej sytuacji jest to, że nie przeprowadzono rzetelnego audytu sytuacji finansowej i przepływów pieniężnych tej spółki – zaznacza. Marcin Kubiczek posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań upadłościowych instytucji finansowych, a także zupełnie ponadstandardowe wyniki odzysku środków dla wierzycieli (czego przykładem jest upadłość Twojej SKOK w Kędzierzynie-Koźlu i planowane zaspokojenie wierzycieli na poziomie ponad 80%). Afery GetBack wszczęto w kwietniu 2018 r., w dzień po złożeniu zawiadomienia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dokonano pierwszych przeszukań i zabezpieczeń dokumentów, nośników informacyjnych i mienia, a w czerwcu 2018 r. W związku ze śledztwem zabezpieczono kwotę 400 mln zł, w tym kosztowności, biżuterię, nieruchomości, papiery wartościowe i pieniądze na rachunkach bankowych. “W ocenie zawiadamiającego osobą faktycznie podejmującą decyzje o zawarciu niekorzystnych dla banku umów był ówczesny Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. – Leszek Cz.Drugą stroną tychże umów były spółki, w których większościowy pakiet akcji posiadał Leszek Cz.” – podał.

  1. Miał domagać się łapówki po groźbą przejęcia banku Czarneckiego.
  2. Głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, a 63,15 proc.
  3. Naruszanie prawa przez członków Rady Nadzorczej Spółki.
  4. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe, ponieważ o wyborze nowych władz spółki zdecydować może jedyniewalne zgromadzenie akcjonariuszy spółki.

Fundusz od Shopera zebrał 110 mln EUR

Sąd ogłosił upadłość Idea Banku w lipcu 2022 r. Zatem zaleca się, aby w zgłoszeniu wierzytelności dokładnie opisać z czego (jakich faktów) wynika zgłoszona wierzytelność, przedstawić wszystkie dowody, w szczególności dokumenty na poparcie wierzytelności oraz innych twierdzeń na oparcie zgłoszenia wierzytelności. W tym celu można do zgłoszenia wierzytelności dołączyć dodatkowe pismo (plik cyfrowy) z wyjaśnieniem faktów związanych ze zgłaszaną wierzytelnością.

syndyk idea bank

Jako przykład należy wskazać konieczność rozpoznania możliwości dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wobec byłych Członków Rady Nadzorczej, będących jednocześnie osobami powiązanymi z Abris Capital Partners, w związku z nienależytym pełnieniem swoich funkcji. Ujawniane w chwili obecnej okoliczności potwierdzają liczne nieprawidłowości, których miały dopuścić się osoby wchodzące w skład Rady Nadzorczej Spółki. W trakcie Zgromadzenia Wierzycieli Zarząd GetBack, pytany o przyczynę rezygnacji z konwersji, wskazał, że „to rekomendacja Rady Wierzycieli”. Z kolei Nadzorca Sądowy przyznał, że „został zaskoczony przez GetBack, który ostatecznie złożył dziś propozycje niemal tożsame z przygotowanymi przez niego”. W kontekście tych oświadczeń nie sposób nie odnieść wrażenia, że działania Rady Wierzycieli, a w szczególności Radosława Barczyńskiego, miały w założeniu na celu stanowić uzasadnienie i wsparcie nie tyle dla działań Nadzorcy Sądowego, co samego GetBack zamierzającego wycofać propozycje konwersyjne. Asumptem do tego typu twierdzeń było wystąpienie przez Radosława Barczyńskiego, wbrew uchwale Rady Wierzycieli związanej z powstrzymaniem się od wskazania przez Radę Wierzycieli kandydatów na Członków Rady Nadzorczej Spółki.

Należy wskazać, iż zdecydowana większość wierzycieli będących obligatariuszami nie działała osobiście w postępowaniu, lecz była reprezentowana przez Kuratora dla obligatariuszy. Zasadnym zatem jest twierdzenie, iż ci wierzyciele akceptowali popierane TMS 30-prosty system handlu śróddziennego przez kuratora propozycje układowe (przewidujące również konwersję wierzytelności na akcje) jako optymalne. Wierzyciele uznając jednocześnie, że Kurator wnosząc te propozycje należycie reprezentuje ich interesy zrezygnowali z osobistego uczestnictwa.

“Kwota ta nie trafiła do Idea Banku, który też potrzebował kapitału, tylko do kieszeni Leszka Czarneckiego i jego holenderskiego wehikułu inwestycyjnego” – podkreśla syndyk. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest DNLD Holding S.a.r.l., posiadający 60,07 % akcji w kapitale zakładowym Spółki. Występowanie przez Radosława Barczyńskiego w podwójnej roli, tj. Przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz Przewodniczącego Rady Wierzycieli GetBack, budziło kontrowersje w szerokim gronie Analizator handlu” przez amarki obligatariuszy. W konsekwencji do Sędziego – Komisarza wpłynęło łącznie 146 wniosków od pojedynczych obligatariuszy o odwołanie Radosława Barczyńskiego ze składu Rady Wierzycieli z uwagi na konflikt interesów związany z równoczesnym pełnieniem dwóch funkcji, z których jedna nakłada obowiązek dbania o interes samej Spółki, druga z kolei dbania o interes obligatariuszy. Teza o niemożności ustalenia struktury akcjonariatu po dokonaniu konwersji układowej jest pozorna.

O sprawę PAP zapytała rzecznika Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcina Sadusia. “Do Prokuratury Regionalnej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Syndyka Masy Upadłości Idea Bank S.A. dotyczące zdarzeń gospodarczych polegających na działaniu na szkodę banku oraz wyrządzenia mu wielomilionowej szkody” – poinformował prokurator Marcin Saduś. Upadek banków Leszka Czarneckiego odciął VB Leasing od finansowania.

Dużą część banku przejął z początkiem 2021 roku państwowy Bank Pekao SA ku sprzeciwowi dotychczasowego właściciela Leszka Czarneckiego. Teraz to, co zostało z firmy, zostanie przeznaczone na spłatę zobowiązań. W postępowaniu ze zgłoszenia wierzytelności obowiązują procesowe zasady rozkładu ciężaru dowodzenia wynikające z art. 6 Kodeksu cywilnego oraz art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego. Oznacza to, że na zgłaszającym wierzycieli ciąży obowiązek podania w zgłoszeniu wierzytelności wszystkich twierdzeń, faktów i dowodów na poparcie zgłaszanej wierzytelności. Jednocześnie wskazać trzeba, że ogólną kategorią, która zbiera wszystkie wypadki nieujęte w innych kategoriach jest kategoria III zgodnie z dyspozycją art. 440 ust. Do tej kategorii zaliczane będą wszystkie wierzytelności oparte na odpowiedzialności deliktowej upadłego Banku.

Niemniej Spółka postanowiła przenieść działalność windykacyjną na podmiot posiadający ww. W tym celu Spółka nabyła spółkę Asseta S.A. W 2021 r. Spółka Asseta S.A zawarła umowy o zarządzanie portfelami wierzytelności wszystkich ośmiu funduszy własnych Capitea. Oznacza to, że Spółka obecnie nie prowadzi działalności windykacyjnej, która została przejęta przez Asseta S.A.

Jednak – jak ustalili śledczy – Leszek Czarnecki w terminach wskazanych na zaświadczeniach lekarskich lub do nich zbliżonych odbywał trwające od 9 do 10,5 godziny loty z Europy do Stanów Zjednoczonych. “Świadczy to o tym, że podejrzany wbrew przedstawianym zaświadczeniom lekarskim jest w stanie odbyć podróż do Warszawy, lecz celowo tego unika, utrudniając prowadzone przeciwko niemu postępowanie i uniemożliwiając jego zakończenie” – tłumaczył. Marcin Kubiczek decyzję sądu nazywa „pyrrusowym zwycięstwem Abrisu”, czyli funduszu, który był głównym akcjonariuszem GetBacku. Na pomysł Marcina Kubiczka nie zgodził się sąd pierwszej instancji.

Syndyk zwraca uwagę, że w upadłości banku, a więc również Idea Bank S.A. Kategorie zaspokojenia brane pod uwagę na liście wierzytelności reguluje art. 440 PU, a nie art. 342 PU, będący przepisem ogólnym. Natomiast nawet błędne oznaczenie kategorii zaspokojenia według zasad ogólnych nie stanowi przeszkód dla syndyka dla jej ewentualnego umieszczenia na liście wierzytelności w prawidłowej kategorii. W wypadku ogłoszenia upadłości banku Prawo upadłościowe przewiduje aż 10 kategorii wierzytelności na mocy przepisu art. 440 ust.